אחד משלנו מאת ג'וליה דאל

אחד משלנו

חרדים, בדיוק כמו כל קבוצת אוכלוסייה אחרת, אינם עשויים מקשה אחת. הם אוסף של אינדיבידואלים בדיוק כמונו, שכל אחד מהם נושא עמו מטען שונה של הסטוריה אישית, חוויות וזכרונות, כמו גם אישיות, העדפות ועמדות שונים. ולמרות שפעמים רבות קשה לנו להבחין או להודות בכך, מתחת למדים הפחות-או-יותר זהים, מתהלכים אנשים בעלי רגשות ומחשבות. זאת מבינה היטב הסופרת ג'וליה דאל. גם במותחן השני שלה בסדרה המתרחשת בין היתר בקרב הקהילה החרדית באמריקה היא מציבה דמויות בשר ודם ולא אוסף של סטריאוטיפים. דמויותיה מחליפות סגנונות חיים, מתלבטות, טועמות מכאן ומכאן, מושפעות ומשפיעות על החברה שסביבן, דינמיות ומתפתחות. זה מה שעושה אותן כל כך מעניינות. אין כאן שחור ולבן, ישנם רצפים על צירים שונים ומגוונים ואנשים הנעים עליהם במימדים רבים.

בספר הזה אנו שוב פוגשים את רבקה וידיד משפחתה סול, שהכרנו בספר הראשון בסדרה, "עיר בלתי נראית". אנו מגלים יותר ויותר מידע על אמה של רבקה ועל הסיבות שבשלן זנחה אותה בגיל צעיר כל כך. אנו מגלים חברי משפחה נוספים, ומה עלה בגורלם. רבקה נקראת דרך סול לבדוק מקרה מוות של אשה חרדית שנמצאה מתה באמבטיית ביתה. המוות נתפס בתחילה כהתאבדות (וכמובן מוגדר כ"תאונה" בקהילה כדי למנוע דיבורים מיותרים והוקעה), אך בעלה של המנוחה הצעירה בטוח שאין כך הדבר. ככל שרבקה יורדת לעומק הדברים היא מגלה כי אכן נסיבות המוות חשודות, וכי יש סיבות טובות להטיל בהן ספק. תוך כדי כך היא מתקרבת לחשוף קבוצת אנטישמיים ניאו-נאצים שעלולים לפגוע בה ובאחרים המעורבים במקרה.

אם לומר את האמת, הפעם עלילת המתח קצת "עייפה" יותר מבספר הראשון בסדרה, מעט איטית וחלשה יותר. כמה דברים מסתדרים יותר ממה שסביר במציאות, כמו למשל העובדה שכמעט לכל דמות ברומן יש קשר למשפחתה של רבקה, כאילו אין עוד משפחות חרדיות בקהילה. אך הדמויות מעוררות אכפתיות והיחסים ביניהן מעניינים. מרתק לקרוא כיצד מתנהלים החיים בקהילות חרדיות, וכיצד הן משתלבות במרחב התרבותי-חברתי השונה כל כך המקיף אותן בדרך כלל. רבקה ובני משפחתה מגלים אנושיות גבוהה, ומסוגלים לקבל מה שלעולם לא היינו מאמינים שחרדים מסוגלים לקבל, לגלות חמלה כלפי השונה וכלפי מי שטעה, לסלוח ולאהוב.

חוויית קריאה – 7/10 – דמויות טובות ונוגדות-סטריאוטיפים ועלילת מתח העומדת בסטנדרטים של הז'אנר.

ערך מוסף – 10/10 – מבט חדש על כל מה שחשבנו שאנו יודעים על חרדים, המאפשר הכרות עמוקה יותר עם הקהילה המסקרנת.

איכות כתיבה – 7/10 – עומדת בסטנדרטים של הז'אנר, עניינית וקולחת.

תרגום: אילן פן. ידיעות ספרים, פן. מאי 2018. מתח ופעולה, פרוזה תרגום. 196 עמ'.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s